Anname ülevaate suurepärasest uudisest Miami Ülikoolist, kus arstid alustasid tüvirakuravi uuringut koroonaviiruse põhjustatud COVID-19 korral raske kopsupõletikuga patsientidel.
Miami Ülikooli professor ja tüvirakuteraapia teadlane dr Camillo Ricordi ütles, et ühest nabaväädist saadud rakud, mis tavaliselt pärast sünnitust ära visatakse, saab genereerida sellisel hulgal tüvirakke, et neist jaguks üle 10 000 patsiendi raviks. Tüvirakkudest on võimalik saada spetsialiseerunud rakke, mis võivad taastada kahjustusi erinevates kudedes.
Nabaväädist saadavaid mesenhümaalseid tüvirakke saab kasutada väga paljude haiguste raviks. “Neil on hämmastav potentsiaal,” sõnas Ricordi.
Ameerika Ravimiamet andis selle uuringu läbiviimiseks erakorralise loa. Ravi algas eelmisel nädalal (nädal 16) ja selle eesmärgiks on blokeerida põletik kopsudes nabaväädi tüvirakkude infusiooni abil. Idee tugineb Hiinas varasemalt läbiviidud uuringule, mille tulemused olid paljulubavad. Miami Ülikooli uuring hõlmab suuremat arvu patsiente, mistõttu on võimalik teha veelgi objektiivsemaid järeldusi.
Ricordi on väga optimistlik COVID-19 tingitud kaasneva eluohtliku kopsuseisundi suhtes, sest teadaolevalt jõuab veeni viidud tüviraku infusioon loomulikul teel kopsudesse.
Lisaks sellele on Ricordi sõnul mesenhümaalsetel tüvirakkudel põletikuvastane toime, mis aitab rahustada niinimetatud “tsütokiinide tormi”, kui patsiendi immuunsüsteem üle reageerib, põhjustades sellega rohkem kahju kui koroonaviirus ise.
“Sisuliselt on tegemist suure rakkude armeega, mis suudab võidelda viirusnakkuse kõige tõsisemate tüsistustega,” ütles Ricordi.
Prof. Ricordi on varasemast tuntud seoses diabeedi uuringutega. Ta töötas välja ravimeetodi, mis võimaldab 1. tüüpi diabeediga patsientidel peale tüvirakkude siirdamist lõpetada insuliini süstimine.
Tüvirakuravi märkimisväärsed tulemused Hiinas ja Iisraelis kopsukahjustusega patsientidel annavad usku ja optimismi, mistõttu teeb Ricordi nende teadlastega koostööd.
Hiina uuringus jälgiti seitset patsienti ajavahemikus 23. jaanuar kuni 16. veebruar ehk kahe nädala jooksul pärast tüvirakkude siirdamist. Kõigi seitsme kohta leidis kinnitust, et nii kopsufunktsioon kui muud sümptomid olid märkimisväärselt paranenud teisel kuni neljandal päeval pärast ravi.
Ashok K. Shetty, Texase A&M ülikoolist ütles: “See uuring tõestas, et MSC-de (mesenhümaalsete tüvirakkude) intravenoosne infusioon on ohutu ja tõhus viis ravida COVID-19 kopsupõletikuga patsiente, sealhulgas eakaid patsiente, kellel on raske kopsupõletik”.
Ricordi lisas, et neil on olemas piisav võimekus uuringu laiendamiseks, mis annab võimaluse ravida kõiki COVID-19 patsiente Miami Ülikoolis ja Miami riiklikus haiglas. Selle ettevalmistamisega juba ka tegeletakse.
“See ei ole uuring, mille tulemusi peab kuus kuud jälgima ja ootama, sest tulemused on näha kohe,” sõnas Ricordi. “Ühe nädala jooksul on selge: see kas töötab või mitte.”
Artikkel on vahendatud ajalehest “Miami Herald”
Mesenhümaalsete tüvirakkudega on võimalik taastada kudesid ja ravida väga paljusid haigusi. Kõige paremad tüvirakud saab lapse nabaväädist. Võimalikult noores eas võetud rakud on kõige elujõulisemad. Tüvirakke saab säilitada rakupangas kasutusvalmina oma lapse ja teiste pereliikmete jaoks ning kasutada siis, kui reaalne vajadus raviks tekib.