Coverlayer

Insuldi saanud patsient taastus edukalt pärast ravi nabaväädivere tüvirakkudega

Ühe ravi tulemusel nabaväädiverega ühe aastaga täieliku taastumiseni

Nabaväädivere kasutamine insuldi järgses ravis on jõudmas teadusuuringutest praktilisse ellu.

2022. aasta märtsis teatas nabaväädivere pank StemCyte patsiendi märkimisväärsest paranemisest peale tüvirakuravi. Patsiendil oli insuldi tagajärjel tekkinud ühe kehapoole halvatus.

15-49 aastastel inimeste hulgas on ligikaudu 6% kõigist surmajuhtudest põhjustatud insuldist. Alla 70-aastastest insuldi saanud inimestest 57% sureb või invaliidistub (1). Need numbrid näitavad, et iga uus ravi, mis aitab insuldihaigeid, mõjutab igal aastal miljonite inimeste elusid. Samuti vähendab õige ravi tervishoiusüsteemi ja kannatanute perede koormust.

Insuldi teke on seotud verevarustuse häire ja hapnikupuudusega ühes või teises ajupiirkonnas. Hapnikupuudus põhjustab ajurakkude äkksurma. Umbes 62,4%-l juhtudest (2) on tegemist nn isheemilise insuldiga – sel juhul on verevoolu häire põhjuseks veresoonte ummistus. Insulti võib põhjustada ka ajuverejooks, mida nimetatakse hemorraagiliseks insuldiks.
Tüvirakuteraapia insuldi ühe ravivõimalusena sai alguse ligi kümme aastat tagasi, mil nähti, et ravi tulemusel on aju võimeline teatud määral paranema.

Tüvirakuteraapia aitab kaasa funktsionaalsele taastumisele, vähendades turset ja põletikku.

2019. aasta juunis toodi Taiwani Tzu Chi ülikooli haiglasse 46-aastane meespatsient, kes oli kaks tundi varem saanud insuldi. Ta kaasati uuringusse, kus insulti raviti nabaväädivere tüvirakkudega. Arstid tegid ajust magnetresonantsuuringu (MRT) ja nabaväädiverepangast õnnestus leida sobiv nabaväädivereproov. See oli pärit lapselt, kes oli sündinud 17 aastat varem ja kelle vanemad olid annetanud nabaväädivere rakupangale.
Nabaväädivere tüvirakke manustati patsiendile 8. päeval pärast insulti. Patsient sai ka neli 100 ml infusiooni mannitooli (diureetikumi), et leevendada survet ajule.
Magnetresonantsuuring tehti kõigepealt kaks tundi ja seejärel üks päev pärast nabaväädivere (UCB) ülekannet. Korduspildid tehti kolmandal ja kuuendal kuul pärast infusiooni. Piltidel on näha, et patsiendi ajusagara turse kadus kuue kuu jooksul pärast nabaväädivereravi.
Tänu tüvirakuravile paranes patsiendi liikumisvõime. Kolm kuud pärast ravi suutis ta kõndida vajades vähest abi. Vaatlusperioodi lõpuks oli patsiendi liikumisvõime täielikult taastunud ja ta sai iseseisvalt elada.

Enamikul insuldihaigetest jääb püsiv puue. See patsient paranes aga täielikult veidi enam kui aastaga tänu ühele nabaväädivere ravile, mis manustati 8. päeval pärast insulti.

Nabaväädivereravi kasutatakse tavaliselt haiguste raviks lapsepõlves ja varases teismeeas. Insuldid tekivad aga valdavalt 40+ eas. See tugevdab sõnumit tüvirakkude pikemaajalise säilitamise vajalikkuse kohta, kuna on küllaltki tõenäoline, et neid võib hilisemas elus vaja minna.

See kliiniline uuring viidi läbi koostöös Taiwani Tzu Chi ülikoolihaigla arstidega ja avaldati 23. detsembril 2021 retsenseeritavas teadusajakirjas Cell Transplantation.

(1)  Feigin, L et. al. (2021). World Stroke Organization (WSO): Global Stroke Fact Sheet 2022. International Journal of Stroke 2022. 17 (1), 18-29.
(2) Feigin, L et. al. (2021). Global, regional, and national burden of stroke and its risk factors, 1990–2019: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2019. Available: https://www.thelancet.com/journals/laneur/article/PIIS1474-4422(21)00252-0/fulltext. Last accessed 19 July 2022.