Küsimused

Kus on Eestis võimalik võtta nabanööri ehk nabaväädi tüvirakke?

Eestis on käesolevaga vaid üks haigla, kus saab  võtta nabanööri materjali – see on Ida-Tallinna Keskhaigla. Haiglal on olemas vajalik litsents nabanööri materjali võtmiseks ja saatmiseks, samuti on ITK ämmaemandad saanud vastava väljaõppe ning tunnistuse protseduuri teostamiseks.

Millal saab võtta nabanööri ehk nabaväädi tüvirakke?

Nabaväädi tüvirakke saab võtta vaid lapse sündimise hetkel, see on kord elus. Otsus selleks aga tuleb teha kas pere planeerimise faasis või raseduse jooksul, aga hiljemalt paar kuud enne sünnitust.

Kas proovi võtmine on valulik protseduur? On see ohutu emale ja lapsele?

Nabaväädi proovid võetakse pärast lapse sündimist. See ei põhjusta ei valu, ebameeldivusi ega oma mingeid riske emale ja lapsele. Protsess on lihtne ja kiire ning enamasti ema ei märkagi, kui see juba tehtud.

Kas keisrilõike korral saab proove võtta?

Jah, seda saab hästi teha ka keisrilõike korral.

Miks säilitada tüvirakke?

Kogu maailmas on säilitamisel üle miljoni nabanöörivere proovi. Vanemad on teinud selle otsuse erinevatel põhjustel. Enamasti ei olegi muud põhjust, kui oma lapse tuleviku tervise kindlustamine, sest ka täiesti tervetel vanematel võib sündida laps mingi haigusega või haigus võib ilmneda elu jooksul. Väga paljude haiguste korral on ravi oma isiklike unikaalsete tüvirakkudega kõige efektiivsem.

Miks on lapsevanemad otsustanud oma lapse tuleviku tervisesse investeerida?

Enamasti on vanemad lihtsalt soovinud tagada lapsele võimalust loomuliku ja individuaalse ravi saamiseks, kui vajadus peaks ilmnema. Siiski võib välja tuua ka mõned enamlevinud põhjused, miks vanemad on otsustanud lapse tüvirakke säilitada. Need on:

1) Haigused perekonnas: kui perekonnas või suguvõsas on esinenud eluohtlikke haigusi, nagu näiteks verehaigusi, vähki, diabeeti, immuun- või ainevahetushäireid või muid haigusi.
2) Teiste pereliikmete jaoks: kui on olnud vajadus aidata olemasolevat õde-venda või ka vanemat ennast. Isiklikud rakud sobivad 100% lapsele endale, õele-vennale on sobivuse tõenäosus 1:4 ning vanematele 1:16.
3) Doonorrakkude adopteerimine: doonormunaraku või – seemnerakkude kasutamisel ei ole alati võimalik teada saada bioloogilisi vanemaid. Paljud lapsevanemad näevad unikaalset võimalust isiklike tüvirakkude säilitamises, et tagada oma lapsele 100%-line sobivus, kui ravi peaks vaja minema.
4) Kiire kättesaadavus: kui tekib vajadus ravida, siis individuaalselt säilitatud tüvirakud saab kätte kohe ja ilma lisakuludeta. Riiklikust pangast sobiva proovi leidmine võtab aega nädalaid või isegi kuid. Ka rahaline kulu on väga suur. Oma isiklikud täielikult sobivad tüvirakud saab kätte kiiresti. See võimaldab luua vanematele suurema kindlustunde oma lapse tuleviku tervise osas.

Kas Eestis on tüvirakkude säilitamise võimalust?

Eestis saab tüvirakke hankida, kuid säilitada mitte. See ei oleks kvaliteetselt teostatav, sest vähese arvu tüvirakkude töötlemine ja säilitamine ei tagaks piisavat oskustaset ega ka vajalikku aastakümnete pikkust turvalisust. Isegi kogu Baltimaadest ei piisaks (mahu mõttes), et luua tüvirakupank, mis oleks maailmatasemel nõuetele vastav ja suudaks täie kindlusega tagada 24/7 jälgimissüsteemid ning garantii mistahes probleemi tekkimisel. See oleks lihtsalt ebamõistlikult kallis. Turvalisus on ülioluline, mistõttu tuleb hoolikalt valida, millises pangas oma lapse tüvirakud säilitada. (FHS pakub võimalust sünnitada Eestis, kuid rakud saata Inglismaale Future Health Biopanka).

Kas Future Health Biobank on piisavalt turvaline?

Future Health Biobank garanteerib maksimaalse turvalisuse. Olemas on mitmekordsed tagatissüsteemid, kui peaks tekkima mistahes probleem. Näiteks kui tekib elektrikatkestus või muu häire, lülitub automaatselt sisse järgmine või ülejärgmine kaitsesüsteem, mis kindlustab rakkudele stabiilse keskkonna. Seda jälgib ööpäevaringne kõrgetasemeline seiresüsteem. Future Health Biobank on ka ainuke tüvirakupank, kellel on 2 eraldiasuvat laborit ja  säilituspanka kahes erinevas geograafilises piirkonnas: üks UK’s ja teine Šveitsis. Kui peaks tekkima mingi ohuseisund ühes riigis, on võimalik rakud transportida teise riigi laborisse ja rakupanka. Future Health Biobank on ka maailma enim akrediteeritud tüvirakupank, mis tähendab, et meetodid, mida rakkude töötlemisel ja külmutamisel kasutatakse, on väga kõrgetasemelised ning kontroll kõikide protseduuride üle on äärmiselt tugev.

Palju selline teenus maksab?

Hind sõltub, et kas soovitakse säilitada vaid nabaväädivere või ka nabaväädikoe tüvirakud. Hinnas sisaldub kogumiskomplekti hind, rakkude võtmise protseduur, biopanka saatmine, kontrollimine, eraldamine, külmutamine, säilitamine 25ks aastaks ja kõik muu teenusega kaasnev. Täpsema info saad meie nõustajatelt, kes aitavad välja valida sobiva teenuse. Pakume erinevaid maksevõimalusi.