Me kõik teame, milleks on loodud ravimid. Niisamuti, et üks ravim aitab ühe, teine teise haiguse korral. Kuid mis „ravim“  aitaks kõikide haiguste puhul? See on „tüvirakk“ –   üks ja sama „ravim“, kuid ravib väga erinevaid haigusi…. Tüvirakud on teema, mis iga päevaga meile lähemale jõuab, sest arstiteaduse saavutused sel alal arenevad kiiresti ning järjest rohkem on inimesi, kes sellest abi saavad. Oleme õnnelikud, et saame pakkuda lapsevanematele võimalust säilitada oma lapse tüvirakke. Võimalik, et pole kerge koheselt mõista, kui hindamatu väärtusega võimalus see on. Sageli kahjuks mõistame seda alles siis, kui see on meid lähedalt puudutanud.

Minu lugu on Taavist

Aastaid tagasi, kui töötasin ravimifirmas Zeneca, võtsin tööle noormehe nimega Taavi. Ta oli 22 aastane noor mees, kes õppis veel arstiteaduskonnas, kuid töötas meil suveperioodil. Ta oli tark ja põhjalik, omandas kiirelt tööks vajalikud teadmised ja oskused ning oma siira ja meeldiva suhtlemisega teenis peagi klientide lugupidamise. Ta oli hindamatu kolleeg ja mõnus kaaslane – alati heatujuline ja humoorikas, tehes kõike kerguse ja rõõmuga, kuid samas sügava vastutustundega. Taavi oli usaldusväärne ja alati toetav meeskonnamängija, hooliv ja abivalmis kõikide suhtes.
Taavi õppis, töötas, tegi sporti, aitas oma ema, hoolitses noorema õe-venna eest, oli armastav kaaslane oma kallimale – ta jõudis kõike.  Ta oli eriline inimene, kelles peitus nii palju ilu, tarkust, headust, imetlusväärsust.
Siis aga, nagu välk selgest taevast haigestus igati terve ja elurõõmus noormees leukeemiasse. Järgnes raske heitlusperiood, et tulla toime kurnava raviga: kiiritus, keemia, isolatsioon ja nii korduvalt. Ahastamapanev oli neid piinu näha, kuid Taavi ei minetanud optimismi tervenemise suhtes. Haigla tegi omalt poolt kõik, mis suutis. Suure vaevaga leiti ka luuüdi doonor, et siirdada vereloome tüvirakke. Kahjuks siiski ei sobinud rakud täielikult ning siirdamine ei andnud tulemusi. See lugu lõppes väga kurvalt. Kui vaid saaks aja tagasi, saaks teda tänase meditsiini taseme juures aidata….

Taavit meenutades…
Merike,
ELUMUS kaaslooja

Tänapäeval ravitakse väga paljusid haigusi tüvirakkudega. Võib aga suure tõenäosusega juhtuda, et aastate pärast ravitakse tüvirakkudega peaaegu kõiki haigusi.
2008 a. avaldati teaduslik uuring (1), kus statistilise arvutusega näidati et vähemalt 1 inimene 200-st  saab oma elu jooksul ravi vere tüvirakkude siirdamise teel. Tõenäoliselt saab see mõne aja pärast olema veelgi sagedasem ja igapäevasem, sest tüviraku ravivõimalused arenevad iga päevaga.

(1)”Nietfeld, J. J., et al. “Lifetime Probabilities of Hematopoietic Stem Cell Transplantation in the U.S.” American Society for Blood and Marrow Transplantation 14.3 (2008): 316-22. Biology of Blood and Marrow Transplantation. Web. 12 June 2014.<http://www.bbmt.org/article/S1083-8791(07)01168-8/fulltext>