Lapse nabaväät – väärt TERVET elu!

Võib öelda, et varasemalt oli nabaväät justkui ülearune materjal, mis lapse sünni järgselt lihtsalt minema visati. Praegu on aga lapsevanemad kursis, et säilitatud nabaväät võib osutuda äärmiselt tähtsaks materjaliks.

Nabaväädivere tüvirakud

Nabaväädivere tüvirakke kasutatakse juba alates 1988 (1) aastast ning nüüdseks on tehtud juba üle 40 000 siirdamise. Nendega ravitakse edukalt raskeid verehaigusi (leukeemia, lümfoom, aneemia jne),  immuunhaigusi, sealjuures ka HIV viirushaigust.

Verehaigused võivad ilmneda varases lapseeas ka täiesti tervete vanemate tervetel lastel. Ainuüksi leukeemiasse haigetub Eestis igal aastal 10-12 last. Nende haiguste ravi tulemuslikkuses on oluline osa tüvirakkudel. Eestis saab vereloome tüvirakke vabatahtlike annetuse teel, samuti on loodud võimalus neid hankida Soome verekeskuse doonorite registrist. See on väga tänuväärne, sest seeläbi on aidatud tagasi elule mitmeid lapsi ja täiskasvanuid. Doonori rakkude kasutamise eelduseks on doonori ja retsipiendi (so patsiendi) vahelise koesobivuse antigeenide täpne kokkulangevus. Võib juhtuda, et iga patsiendi jaoks sobivaid rakke ei leidu.  See on ka põhjus, miks järjest enam on hakatud mõtlema oma isiklike tüvirakkude säilitamisele – vaid need tagavad 100% -lise sobivuse.  Kõige väärtuslikum tüvirakkude allikas on sündiva lapse nabaväät. Nabaväädivere tüvirakke kasutatakse tavapärase ravina edukalt 85 haiguse korral.

Nabaväädikoe ehk nabanööri tüvirakud

Nabaväädikoe tüvirakud on veidi uuem teema, kuid ka need on juba selgelt tõestanud oma võimet parandada haigestunud või taastada vigastatud kudesid. Kliinilistes uuringutes (2) kasutatakse nabaväädikoe tüvirakke väga paljude haiguste, nagu näiteks insuldi, diabeedi, liigese-, südamehaiguste jt raviks. Tänu regeneratsioonivõimele on need tüvirakud ka tõeliseks abiks traumade korral – näiteks seljaaju vigastuse järgselt tekkinud halvatuse ravis.

Lugu elust enesest – tüvirakud päästavad elu

Teismelisel poisil Laith Abu Areesh’l diagnoositi Fancon’i aneemia – see on eluohtlik verehaigus, millega kaasneb luuüdi puudulikkus. Laith’il enda tüvirakke pangas ei olnud. 2010 aastal, kui sündis talle õde, otsustasid vanemad säilitada õe nabaväädi tüvirakud (Future Health Biopangas). Vere testimisel selgus, et õnneks sobivad õe rakud hästi ka vennale. Külmsäilitamisse pandud veri sulatati ja tüvirakke kasutati Laith’i raviks. Protseduur õnnestus suurepäraselt ja poiss pääses üsna pea haiglast. Laith tervenes haigusest ja on hea tervise juures tänase päevani.

Viited

(1)  Munoz, J., Shah, N., Rezvani, K., et al. (2014). Concise review: umbilical cord blood transplantation: past, present, and future. Stem Cells Transl Med; 3 (12): 1435- 1445
(2)  https://www.eurostemcell.org/