Nüüdseks juba üle kuu aja kestnud sõda Ukrainas on tapnud, purustanud, seadnud ohtu kõikide elud – puutumata ei ole jäänud ka tsiviilisikud ja -objektid. Sissetungija ei anna armu lastele, haiglatele, mitte kellelegi. Kuidas tulevad toime tüvirakupangad sõjaolukorras?
Kiievis on kaks nabaväädivere panka: Hemafund ja Rakuteraapia Instituut. Hemafund’i kohta teame, et sealt on väljastatud proove mitmete erinevate haiguste raviks ja paljudel juhtudel on olnud ravitulemus edukas (üks näide eelmises postituses). Paljud Ukraina pered säilitavad seal oma laste tüvirakuproove. Praeguse teabe kohaselt (5.aprill 2022 seisuga) on pangad säilinud ning töötajad teevad kõik nende kaitsmiseks. Alles eile, 4.aprillil, väljastas Hemafund kahele lapsele tüvirakud autismi raviks Ternopili kliinikus. Ravi oli vajalik teostada enne, kui pered evakueeruvad Poola.

Coverlayer

Kiievi kaks panka asuvad teineteisest umbes 15 km kaugusel. Rakuteraapia Instituudi laboratoorium asub Kiievi linnapiirkonnas sünnitusmaja number 3 esimesel korrusel. Seal on ohutu seni, kuni haiglat ei pommitata. Hemafundi labor asub Kiievi põhjaservas metsaveerel asuvas elurajoonis – eemal tihedalt asustatud piirkondadest, mis on ehk pisut turvalisem asukoht. Kuigi mõlemal rakupangal on olemas suured vedela lämmastiku reservpaagid, siis jätkub sellest vaid kaheks järgnevaks kuuks. Seega on praeguses, ebaselge tulevikuga sõjaolukorras oht lämmastikuga varustamise jätkuvusele. Euroopa hiljutise ajaloo suurim humanitaarkriis, milles kogu Ukraina on, lisab rakupankade jätkusuutlikkusele väljakutseid.

Hemafundil on heategevusfond, mis loodi algselt nende avaliku panga toetuseks. Fondi asutaja Jaroslav Issakovi sõnul on selle eesmärk praegu “sihipärase abi osutamine meie kolleegide põgenevatele perekondadele, aga ka Ukrainasse jäänud ja aktiivselt meie maa kaitsmises osalenute toetamine”.

ELUMUS pani omapoolse abi Hemafund heategevusfondi poole teele. Kui keegi tunneb, et sooviks ka aidata just selle valdkonna raskustesse sattunud esindajaid, siis saab seda teha alljärgnevate pangakontode kaudu:
Beneficiary: Bank of Life Charitable Fund
IBAN / Account #: UA233005280000026009455044153
Beneficiary Bank: OTP BANK JSC
SWIFT code: OTPVUAUK
Beneficiary Address: 5 Lisozakhysna St, Kyiv 04114, Ukraine
Beneficiary Contact: eka.issakova@gmail.com

https://parentsguidecordblood.org/en/news/safety-cord-blood-stored-ukraine