Coverlayer

Tüvirakud, mis päästsid venna. Talasseemia.

Lugu elust enesest, kuidas tüvirakkude abil raviti terveks raskest haigusest – talasseemiast. Talasseemia on pärilik verehaigus, mille puhul keha ei tooda normaalselt hemoglobiini, mistõttu elundid ei saa piisavalt hapnikku. Patsiendid kannatavad aneemia ehk verevaesuse all – neid vaevab väsimus, nõrkus ja kahvatus, laste kasv on aeglane. Raske aneemia võib põhjustada elundikahjustusi ja lõppeda halvimal juhul surmaga. Talasseemiast tervenemiseks on tüvirakuravi praktiliselt ainus võimalus.

See lugu on Mojtaba‘st, kelle perekond elab Iraani väikeses linnas Sistanis. Ta oli oma vanemate esimene laps, kes sündis 2005. aastal pärast normaalselt kulgenud rasedust. Esimesed kolm kuud tundus poiss igati terve, kuid siis haigestus järsult.

Arstid diagnoosisid Mojtaba´l talasseemia raske vormi (Thalassemia Major). Mojtaba isa ütles: “Kui saime teada oma lapse haigusest, olime täielikus ahastuses, kuid me ei kaotanud kunagi lootust ega lakanud proovimast kõiki ravimeetodeid.”Tüvirakuravi tundus kõige lootustandvam ning vanemad viisid Mojtaba Teherani Shariati haiglasse, et leida siirdamiseks sobivad tüvirakud. Sobivaid tüvirakke kahjuks ei leitud – ei lähiperekonna ega kaugemate sugulaste seast, paraku ka mitte avalikust rakupangast. Vanemad olid väga mures, sest Mojtaba oli väga raskelt haige. Ta viibis alalõpmata haiglas meditsiinilise järelevalve all. 2007. aastal sündis Mojtaba’le õde, Fatemeh Zahra. Arstid soovitasid koguda tüvirakud tema nabaväädiverest. Seda ka vanemad tegid ning nabaväädiverest saadud tüvirakud külmutati ja säilitati Royan’I tüvirakupangas (Royan Stem Cell Technology Company). Rakud läbisid geneetilise testimise ja HLA tüpiseerimise. Kahjuks aga ei sobinud õe rakud Mojtaba’le. Aeg möödus ja Mojtaba küll elas, kuid oli äärmiselt põdur, vajades pidevalt ravi ja haiglas viibimist. Vanemad ei kaotanud aga lootust. 2016. aastal sündis perre teine ​​tütar, Tahoura. Ka tema nabaväädivere tüvirakud külmutati. Testimisel selgus, et need sobivad Mojtaba’le täpsusega 10/10. Ja 2017 aasta alguses siirdatigi Mojtaba’le tema õe Tahoura tüvirakud. Vanemate rõõm oli piiritu, sest siirdamine õnnestus ja kõrvaltoimeid ei tekkinud.

Mojtaba õde Tahura

2021 aastal, kui see lugu kirja pandi, võis Mojtaba’t lugeda täielikult tervenenuks. Ta elab täiesti tavalist elu olles täie tervise juures. Hetkel õpib ta keskkoolis 11-ndas klassis, kus tema lisaerialaks on loodusteadused.  Kuna ta on väga huvitatud meditsiinist, plaanib Moijtaba oma õpinguid jätkata ülikoolis meditsiinivaldkonnas.

Coverlayer

Viide
https://parentsguidecordblood.org/en/news/mojtaba-recovery-thalassemia-major-through-his-sisters-stem-cells