Vastsündinu skriiningtest

Vastsündinu skriiningtest annab võimaluse kontrollida mitmeid pärilikke seisundeid, mis ilmnevad tavaliselt varases lapseeas. Test toob välja kõrgenenud riski järgnevate eelsoodumuste osas:

  • Laktoositalumatus
  • Gluteenitalumatus
  • Mõru maitse sündroom
  • Ravimitest põhjustatud kurtus

Miks oleks vaja vastsündinul testi teha?

Test nabaväädiverest on kõige kiirem ja lapse jaoks täiesti valutu meetod, et saada infot tema eelsoodumuste kohta. Kui testi tulemusel selgub, et teie lapsel on suurenenud risk ükskõik millise eelpool nimetatud seisundi tekkeks, saate te vastavalt ette valmistuda. Sümptomite ilmnemisel on võimalik seisundit kiiremini diagnoosida ja ravida. Samuti, olles teadlik eelsoodumusest, saate varakult vältida teatud toiduaineid ning kavandada lapsele spetsiaalne toidukava. See aitab vältida lapse organismi liigset kahjustamist.

Kuidas tehakse Outlook test’i?

Outlook skriiningtest tehakse nabaväädiverest. Antud teenuse saab tellida lisaks nabaväädivere tüvirakkude säilitamise teenusele. Soovi korral on võimalus teha ainult test, ilma tüvirakkude säilitamise teenuseta. Sel juhul tuleb võtta materjal vastsündinu suukaapest kasutades spetsiaalseid vahendeid. Testi saab teha 21 päeva jooksul pärast sündi.

Mis on laktoositalumatus?

Laktoositalumatus ehk hüpolaktaasia on ainevahetushäire, mille korral inimorganism ei tooda piisavas koguses laktaasi. Laktaas on ensüüm, mis lõhustab seedetraktis piimasuhkrut ehk laktoosi. Piimasuhkur jääb lõhustumata ning seda sisaldav toit kutsub esile gaasi kogunemise soolestikku, põhjustades kõhuvalu ja kõhulahtisust. Sümptomid avalduvad piimatooteid tarbides. Laktoositalumatus on levinud probleem, mis võib välja kujuneda igas vanuses.

Mis on gluteenitalumatus ja tsöliaakia?

Gluteenitalumatus on päriliku eelsoodumusega soolehaigus, mis tekib gluteeni sisaldavate toitainete söömisel. Gluteeni sisaldavad enim nisu, oder ja rukis. Seda leidub makaronides, kookides, teraviljas, leivas, mitmetes kastmetes ja veel paljudes toitudes. Gluteenitalumatuse korral tekib allergiline reaktsioon nende toiduainete tarbimisel.

Tsöliaakia on haigus, mis tuleneb gluteenitalumatusest. Ülitundlikkus gluteenile põhjustab peensooles põletiku ning kahjustuse tekke. Selle tagajärjel ei imendu enam organismile olulised toitained. Tekivad seede- ja mitmed muud häired organismis.

Mis on mõru maitse sündroom?

Mõrudat maitset põhjustab tundlikkus ühendite suhtes, mida nimetatakse glükosinolaatideks. Sel juhul tajub inimene mõrudat maitset intensiivsemalt, mis võib olla väga häiriv mitte ainult söömise ajal, vaid ka pikemalt selle järgselt. Glükosinolaate leidub sellistes toitudes nagu kapsas, brokoli ja muud ristõielised köögiviljad.

Mis on ravimitest põhjustatud kurtus?

Teatud ravimid, näiteks antibiootikum aminoglükosiid, võib põhjustada sisekõrvakahjustusi ja kuulmise langust ning kurtust lastel, kellel on kaasasündinud mitokondriaalne mutatsioon. Antud DNA variatsiooni varajane väljaselgitamine aitab kiiremini diagnoosida ja ravida.