Kus ja kuidas ravida autismi?
Orly elab koos oma abikaasa Roy ja kolme lapsega Iisraelis. Pere noorim laps Peleg sündis septembris 2018. Sünnitus oli normaalne ja esimesed kaks aastat kulges lapse nii füüsiline kui ka sotsiaalne areng ootuspäraselt, vastates kõikidele normidele. Imiku ja väikelapsena lõi ta silmsidet ja matkis ema näoilmeid ning hakkas rääkima.
Pärast 2-aastaseks saamist hakkas aga kõik halvenema. Lapse silmside ja sõnakasutus vähenesid, ta lõpetas mängimise oma vanema venna ja õega. Siis märkas ema, et ta hakkas kaashäälikutes kokutama, püüdes sõnu välja saada, kuid ei suutnud. See tekitas lapses viha ning ta hakkas rääkimise asemel lööma oma vanemaid.
Pelegi ema püüdis kasutada kõneteraapiat ja erinevaid logopeedilisi meetodeid, vesiravi ja palju muud. Kõik pingutused aitasid veidi, kuid seejärel kaotas Peleg taas oma oskused. Samal ajal halvenes ka Pelegi käitumine. Ta ei õppinud tualetti kasutama, ega ise riideid selga panema. Ta ei osanud teiste lastega mängida, hakkas tegema stereotüüpseid liigutusi ning magas öösiti järjest vähem.
Toidu suhtes muutus laps väga valivaks ja vaatamata ema pingutustele talle meelepärast toitu valmistada, hakkas ta kaalust alla võtma. Orly oli veendunud, et tema pojaga on midagi tõsiselt valesti – laps nagu hakkas tema enda silme all „ära kaduma“. Seletust sellele ei osanud ema kuidagi leida.
Kord googeldas ema fraasi “laps lõpetas rääkimise” ja sai teada, et seda nimetatakse ‘regressiooniks’ ning et taandareng on autismi sümptom. Lisaks leidis ta, et Pelegil on kümnest autismi kriteeriumist olemas kaheksa.
Autismispektri häire (ASD) diagnoosimine nõuab täielikku neuroloogilist-psühholoogilist hindamist, milleks kulub mitmeid tunde ja päevi. Pelegile teostati pikad uuringud ning seejärel diagnoositi tal 2-aastaselt autismispektrihäire. Kui on diagnoositud ASD, siis Iisraelis loetakse seda puudeks.
Paljude tugirühmade vanemad usuvad, et vaktsiinid põhjustavad autismi. Pelegi puhul ei saanud vaktsiin olla põhjuseks, sest ta oli vaktsineerimata, kuna ema jäi Covidi pandeemia ajal kolme lapsega koju. Kogu pere läbis geneetilise testimise, kus selgus, et tema perekonnas on autismiga seotud geen.
Orly otsis endiselt võimalusi, kuidas Pelegit aidata, sest Pelegi seisund halvenes stabiilselt: 4-aastaseks saades magas Peleg kolm tundi öösel ning oli kaotanud mõned kilod kehakaalust. Orly koos abikaasa Roy’ga otsustasid proovida tüvirakuteraapiat.
2022. aasta augustis viisid vanemad Pelegi Swiss Medica tüvirakkude kliinikusse Belgradis. Pelegil ei olnud säilitatud oma isklikke nabaväädi tüvirakke, mistõttu tuli otsida doonori võimalust. Otsus SwissMedica’s ravida tuli osaliselt seetõttu, et seal olid käinud mitmed Iisraeli pered, kes jagasid oma kogemust.
Perekond veetis nädala Belgradis ja Peleg sai viie päeva jooksul tüvirakuteraapiat. Talle süstiti nelja päeva jooksul 4,75 miljonit nabaväädikoe mesenhümaalset tüvirakku (UC-MSC) ning lisaks veel ka platsenta tüvirakke (PL-MSC) ja igapäevaselt ninna manustatavat eksosoomi (tüvirakkudest saadav aine).
Pärast rakuteraapiat hakkas Peleg kiiresti muutuma. Ööl pärast esimest tüvirakkude manustamist magas ta terve öö. Orly tegi Pelegist palju fotosid ja videoid, et tema käitumist dokumenteerida. Kaks päeva pärast esimest infusiooni ütles ta oma esimese kolmesõnalise lause: “Emme, ma olen näljane”. Võite ette kujutada tema ema šokki ja rõõmu. Nädala jooksul, mil kogu pere oli Belgradis, mängis Peleg esimest korda oma õega peitust.
Sellest ajast peale on poiss teinud kiireid edusamme, mis on kokku võetud allolevas tabelis. Pelegist tehtud videod kuu enne ja pärast rakuteraapiat näitavad, et tema keeleoskuse paranemine oli väga kiire. Pelegi logopeed ütles, et kuue kuu jooksul pärast rakuteraapiat tegi poiss selliseid edusamme, mis tehakse tavaliselt nelja aasta jooksul. Pelegi perel on väga hea meel, et nad võtsid ette tüvirakurakuravi.
Pelegi käitumine enne ja pärast ravi
Enne ravi: Peleg oskas öelda vaid 15 sõna ja lauses suutis kasutada vaid 2 sõna.
Pärast ravi: Kahe päeva pärast ütles ta: “Emme, ma olen näljane” ja “Ma ei taha”. 1 nädala pärast hakkas ta rääkima 6-sõnalisi lauseid nii heebrea kui ka inglise keeles.
Enne ravi: Pelegil näis olevat OCD (obsessiiv-kompulsiivne sündroom) ja fikseeritud käitumisrituaalid. Näiteks võis ta pesta käsi 3 tundi. Tal oli ka kombeks pidevalt jalgu kõigutada.
6 kuud pärast ravi tekkis tal vaid üksikutel juhtudel korduvat käitumist.
Enne ravi lõi silmsidet väga harva.
Pärast ravi loob järjekindlalt silmsidet.
Enne ravi ei mänginud ta tavalisi lastemänge ega osanud peitust mängida ega puzzle’sid kokku panna.
Mõni päev pärast rakuteraapiat mängis ta oma õega peitust ning oma mängukaruga, andes talle süüa. Nüüd armastab ta nii iseseisvalt legodega mängida kui ka teiste lastega koos mängida.
Enne ravi lõi sageli oma vanemaid, et end väljendada.
Pärast ravi tuleb vanemate löömist harva ette.
Enne rakuteraapiat magas ta ainult 3 tundi ööpäevas.
Nüüd magab terve öö.
Enne ravi soovis Peleg süüa vaid šokolaadi ja kaotas kaalu.
Pärast ravi sööb ilusti ning nüüd on tema kaal vanuse kohta normaalne.
Enne ravi ei teadnud Peleg, kuidas end riidesse panna ega tahtnud, et teda puudutataks.
Pärast ravi riietub osaliselt ise, kuid mähkmed on siiski veel 4aastasena kasutuses.
Tüvirakuravi Swiss Medica kliinikus
Swiss Medica peakorter asub Šveitsis ning sellel on kliinikud Šveitsis, Serbias ja Sloveenias. Kliinik on seotud laboriga, kus on tipptasemel tehnoloogia, mis valmistab tüvirakke ette meditsiiniliseks raviks. Laboris toimub tüvirakkude isoleerimine. Kasutatakse nii doonorrakke kui ka isiklikke tüvirakke.
Ettevalmistus. Enne sünnitust peab ema täitma teadliku nõusoleku vormi. Doonor peab vastama teatud kriteeriumidele, näiteks nagu ema vanus kuni 35 aastat vana, täiesti terve, loote vanus peab olema vähemalt 38 rasedusnädalat.
Mesenhümaalsed ehk koeloomelised tüvirakud (MSC) eraldatakse nii nabaväädikoest kui ka platsentast. Nabaväät lõigatakse lahti, et eraldada Wharton’s Jelly veresoontest ja väliskestast. MSC-d eraldatakse puhtast Wharton’s Jellyst eksplantaadimeetodil. Platsenta lõigatakse lahti, et eraldada decidua basalis, koorioniplaat, chorion villi ja amnionimembraan.
Raviks kasutatav platsenta MSC-d eraldatakse ensümaatilise lõhustamise teel koorioniplaadist ja chorion villi koest.
MSC söötmed: MSC ekspansioonifaasi kultiveerimissöötmeks on MesenPRO või Dulbecco Modified Eagle Medium F12 (DMEM F12), mõlemad firmalt Thermo Fisher Scientific, koos antibiootikumi/mükootilise ainega, samuti kasvulisanditega MesenPRO ja/või inimese vereseerumiga.
Etapid: MSC-sid kultiveeritakse kuni kaks põlvkonda ja külmutatakse krüogeenses hoidlas.
MSC manustamine: rakkude taastumiseks külmsäilitamisest MSC-d sulatatakse ja hoitakse lühikest aega söötmel. Seejärel tehakse lõplik kontroll. Vanematele väljastatakse tunnistus, mis kirjeldab tüvirakkude tüüpi, hulka ja elujõulisust, mikrobiaalsete testide tulemusi ning rakkude iseloomustamiseks immunofenotüübi pinnamarkereid.
Sertifikaadil on kirjas, et rakke kultiveeriti, kuni oli tekkinud kolmas põlvkond – see ühendab kultuurid, mis saadi enne ja mis saadi pärast säilitamist.
Eksosoomid, tuntud kui ekstratsellulaarsed vesiikulid (EV), on saadud söötmest, milles platsenta MSC kultiveeriti. Need eraldatakse ultrafiltrimise ja diafiltratsiooniga (UF/DF). Proovide iseloomustamiseks kasutatakse immunofenotüübi voolutsütomeetriat (markerid CD63, CD9, CD81). EV-d testitakse in vitro, et kinnitada, et nende funktsionaalne käitumine on kooskõlas EV eeldatava mõjuga T-reg-rakkude proliferatsioonile, makrofaagide polarisatsioonile ja fibroblastide monokihi ülesehitusele.
Range kvaliteedikontrolli eesmärk on saavutada EV-toode, mis on piisavalt stabiilne, et vanemad saaksid toote koju kaasa võtta ja jätkata ninasiseste annuste manustamist mitu nädalat.
- Artikkel refereeritud parentsguidecordblood.org lehelt.