Ravi tüvirakkudega

Tuleviku meditsiin on personaalne meditsiin – st. haiguste ravimisel ei kasutata ühte ja sama raviskeemi kõigile, vaid individuaalset ravi lähtuvalt inimese unikaalsest genoomist.

Ravi omaenese tüvirakkudega on kõrgeim personaalse meditsiini vorm – see on loomulik ja organismi poolt kõige paremini omastatav ravi. Ravi tüvirakkudega kasutatakse edukalt igapäevases praktikas juba üle paarikümne aasta. Selline ravimeetod võimaldab haigusest efektiivselt jagu saada ning väga tõsiste haiguste korral isegi päästa elu. Meditsiin areneb pidevalt ja üha enam laieneb ka tüvirakkude kasutamise võimalus. 20 aasta pärast võime me tüvirakkude abil ravida ilmselt sadu erinevaid haigusi, „kasvatada“ uusi organeid, pikendada eluiga. Praegu sündivatel lastel on võimalik tulevikus saada osa tõelisest personaalmeditsiinist, sest ravi tüvirakkudega on maailmas üha enam arenev valdkond meditsiinis. Parim tüvirakkude allikas on nabanöör ehk nabaväät, mis tavapäraselt visatakse peale sündi minema. Kuid just nabaväädiveri ja nabaväädikude ehk nabanöör sisaldavad rikkalikult ehedaid tüvirakke.

Et saaks tüvirakke raviks kasutada, tuleb need võtta lapse sündimisel ja säilitada spetsiaalses pangas. Lapse tüvirakud sobivad tema enda raviks 100%-liselt. Tõenäosus, et rakud sobivad ka õdedele-vendadele ning vanematele on suhteliselt kõrge.

Nabaväädiveri

Nabaväädiverest saadavad hematopoeetilised tüvirakud (HSC) on võimelised muunduma eelkõige vererakkudeks (nii punavere-, kui valgeverelibledeks, trombotsüütideks jm).

Esimene edukas vere tüvirakkude siirdamine toimus 1988 aastal Fancon’i aneemiaraviks [1]. Sellest ajast on oluliselt suurenenud haiguste loetelu, mil tüvirakke kasutatakse edukalt standardravina, sealhulgas vähiravis,  leukeemia ja neuroblastoomi korral, samuti muude vere ja immuunsüsteemi haiguste ravis.

Käesolevaga kasutatakse tüvirakke standardraviks 85 haiguse korral. Siin mõned näited [2]. :

  • leukeemiad
  • lümfoom
  • aneemiad
näita rohkem

Infot haiguste, kohta, mil  hematopoeetilisi tüvirakke kasutatakse standardravina, leiad siit https://parentsguidecordblood.org/en/diseases#standard

Lisaks on teoksil hulgaliselt kliinilisi uuringuid vererakkudeks muutuvate tüvirakkudega. Häid tulemusi on saadud diabeedi, AIDSI, osteoartriidi, autismi, ajuhalvatuse ja hulgaliselt muude haiguste ja sündroomide korral, mistõttu haiguste loetelu pidevalt täieneb.

Nabaväädikude ehk nabanöör

Nabaväädikude ehk nabanöör sisaldab kõrges kontsentratsioonis mesenhümaalseid ehk MSC rakke. Need on suhteliselt hiljuti avastatud rakud, mis on äratanud väga suurt huvi. Tegu on kindlat tüüpi tüvirakkudega, mille efektiivsus on tõestatud mitmete erinevate taastavate ravimeetodite korral. Nabanööri tüvirakkudel on võime regenereeruda ja parandada haigestunud või kahjustunud kudesid. Nad suudavad produtseerida sidekude nagu näiteks luu – või kõhrkude, südame,  pankrease ja teste organite kude, samuti taastada vigastatud naha, maksa- ja närvirakke. Sellest ravimeetodist võivad abi saada seljaaju kahjustusega haiged, 2. tüübi diabeedi- ja Parkinsoni ning Alzheimeri tõvega haiged, samuti insuldi, põletuse, osteoartriidi ja paljude muude raskete haiguste ja traumade korral. Murrangulised uuringud tüvirakkudega ravimisel või kahjustatud organite ja kudede asendamisel tõestavad selle kasvavat potentsiaali ning olulisust pidevalt laienevate terviseprobleemide korral, sealhulgas [3] :

  • Alzheimer’i tõbi
  • AIDS
  • autism
  • ajuhalvatus
  • 2.tüübi diabeet
näita rohkem

Üksikasjalikuma loetelu kliiniliste uuringute kohta nii HSC kui MSC tüvirakkudega leiad https://parentsguidecordblood.org/en/#trial


[1] Gluckman, E., et al. “Hematopoietic Reconstitution in a Patient with Fanconi’s Anemia by Means of Umbilical-cord Blood from an HLA-identical Sibling.” Diss. Bone Marrow Transplant Unit, Hôpital Saint-Louis, Paris, France, n.d. Abstract. National Center for Biotechnology Information. U.S.

National Library of Medicine, n.d. Web. 27 May 2014. <http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2571931>.”

[2] https://parentsguidecordblood.org/en/diseases#standard

[3] https://parentsguidecordblood.org/en/diseases#trial

“https://parentsguidecordblood.org” koduleht on vastavuses HONkoodi  standardiga, mis kinnitab tervisealase info usaldusväärsust.