Mis on tüvirakud?
Tüvirakud on organismi alusmaterjal – need on algrakud, millest tekivad organismi kõik erinevad rakud. Tüvirakkudel on võime paljuneda ja muutuda erineva spetsiifilise funktsiooniga rakkudeks, näiteks vere-, südame-, luu-, närvi- ja kõigiks teisteks keharakkudeks. Ükski teine rakk ei suuda genereerida uusi rakutüüpe. Kui viia tüvirakud tagasi organismi, suudavad nad ravida haigusi.
Tüvirakke saab luuüdist, rasvarakkudest, verest, hambasäsist, nabaväädiverest ja nabaväädikoest ehk nabanöörist. Kui inimene soovib end tulevikus haiguste eest kaitsta, tasub tal mõelda täna oma isiklike tüvirakkude säilitamisele. Mida nooremas eas tüvirakke kogutakse ja rakupanka hoiule pannakse, seda elujõulisemad ja vastupidavamad need on (10). Lapse isiklikud tüvirakud sobivad ta enda raviks 100% ning 25% tõenäosusega sobivad need ka õdedele-vendadele ja ca 16% tõenäosusega vanematele.


NABANÖÖR EHK NABAVÄÄT ON RIKKALIK TÜVIRAKKUDE ALLIKAS
Nabaväädiveri sisaldab rohkelt hematopoeetilisi tüvirakke (HSC – Hematpoietic Stem Cells), millest arenevad eelkõige erinevad vererakud. Nabaväädikoest ja hambasäsist saadakse mesenhümaalseid tüvirakke (MSC – Mesenchymal Stem Cells), millest arenevad organite ja kudede rakud. Et kasutada rakke ravi otstarbel, tuleb need eelnevalt säilitada (loe lisa siit).
PIIMAHAMBA TÜVIRAKUD
Nii täiskasvanu kui ka lapse hambad sisaldavad mesenhümaalseid tüvirakke, mis sarnanevad nabaväädikoe tüvirakkudega. Lapselt on hambasäsi tüvirakke lihtne saada, sest 5–12 aasta vanuselt eemalduvad piimahambad iseenesest. Tüvirakkude säilitamiseks tuleb hammas panna spetsiaalsesse kogumiskomplekti kohe, kui hammas välja kukub või eemaldatakse hambaarsti poolt. Täiskasvanu puhul kasutatakse tüvirakkude saamiseks enamasti tarkusehammast, mis on sageli üleliigne, ent sobib ka mõni muu terve ja plommita hammas.
