Crohni tõbi ja selle ravi: tüvirakud annavad lootust

Crohni tõbi on krooniline põletikuline soolehaigus, mis põhjustab seedetrakti limaskesta ärritust ja turset. Haiguse raviks on olemas erinevaid ravimeetodeid, kuid hoolimata sellest ei leidu paljude haigete jaoks mitte midagi, mis nende sümptomeid leevendaks. See muudab täisväärtusliku elu elamise keeruliseks. 

Tüvirakuteraapia on paljutõotav potentsiaalne ravivõimalus Crohni tõvega inimestele. Tüvirakkudel on võime parandada ja regenereerida kahjustatud kudesid ning vähendada põletikku. Edusammud tüvirakuteraapia uuringutes võivad Crohni tõve tulevikus ravitavaks muuta.

Coverlayer crohni tõbi

MIS ON TÜVIRAKUD?

Tüvirakud on algrakud, millel on võime jaguneda ning areneda erineva funktsiooniga rakkudeks. Tüvirakkude jagunemisel moodustuvad kas uued tüvirakud või spetsiifilise funktsiooniga rakud, nagu näiteks vererakud, ajurakud või luurakud. See erakordne omadus muudab tüvirakud kasutatavaks koekahjustusi põhjustavate haiguste ravis. 

Crohni tõbi on haigus, mille puhul teadlased uurivad haiguse ravivõimalusi kahte tüüpi tüvirakkudega: mesenhümaalsete ja hematopoeetiliste tüvirakkudega. Mesenhümaalseid tüvirakke saab näiteks nabaväädikoest, hambasäsist, luuüdist ning rasvkoest. Hematopoeetilised tüvirakud pärinevad nabaväädiverest, luuüdist ning verest.

KUIDAS KASUTATAKSE TÜVIRAKKE CROHNI TÕVE RAVIMISEKS? 

Crohni tõbi on autoimmuunhaigus, mis tähendab, et immuunsüsteem ei suuda vahet teha enda ning võõraste rakkude vahel ning on asunud ründama keha enda kudesid (Crohni tõve puhul seedekulglat). 

Haigus haarab tavaliselt peensoole lõpposa ja jämesoolt, kuid võib esineda seedetrakti mis tahes osas. Crohni tõve iseloomulikuks tunnuseks olev krooniline põletik tungib sügavale sooleseina kihtidesse ja põhjustab soole limaskesta haavandeid. Alguses on haavandid väikesed ja pindmised, kuid need võivad areneda sügavateks piki- ja põikihaavanditeks. 

Põletik kõigis sooleseina kihtides (transmuraalne põletik) võib põhjustada lümfiturset, soole seina paksenemist ning patoloogiliste ühenduste teket soolestiku ja muude organite, näiteks põie vahel. Selliseid ühendusi nimetatakse fistuliteks ning need võivad ulatuda lausa kõhu eesmise osani. 25–33%-l Crohni tõve juhtudest tekivad perianaalsed fistulid, mis on sageli haiguse kõige häirivam aspekt. 

Haiguse kulg ning vaevused võivad patsientidel olla väga erinevad. Kõige levinumateks sümptomiteks on kõhuvalu, kõhulahtisus, oksendamine, palavik ning kaalulangus. 

Crohni tõve ravis kasutatakse erinevaid ravimeid, sealhulgas aminosalitsülaate, kortikosteroide, immunomodulaatoreid ja bioloogilisi ravimeid. Ligikaudu 70% patsientidest vajab siiski lõpuks operatsiooni ja 50% juhtudest edasist operatsiooni. Neid numbreid aitaks vähendada tüvirakuteraapia. 

Tüvirakuteraapia käigus siirdatakse terved tüvirakud seedetrakti, et peatada põletikuline protsess ning toetada kudede paranemist. Ajakirjas Stem Cell Research & Therapy avaldatud ülevaates Crohni tõve ravimise kohta tüvirakkudega jõuti järeldusele, et ravi vähendas põletikku soolestikus, soodustas soole limaskesta paranemist ja parandas lõppkokkuvõttes patsientide elukvaliteeti.

Tüvirakud toimivad Crohni tõve puhul kahel peamisel viisil. Vereloomeliste ehk hematopoeetiliste tüvirakkude siirdamine korrigeerib Crohni tõve korral immuunsüsteemi toimimist samuti nagu näiteks luupuse ja hulgiskleroosi korral. Tüvirakkude sellist toimet uuris Dr. Louis J. Cohen ning leidis, et 80–90% uuringus osalenud patsientidest, kelle puhul muu ravi polnud tulemusi andnud, reageerisid tüvirakuravile. 

Teiseks parandavad tüvirakud Crohni tõve korral fistuleid, mida on muul moel raske ravida. Tüvirakuravi mõju perianaalsete fistulite ravimisel uuris rakuteraapia spetsialist William A. Faubion. “Meie väikeses 1 faasi uuringus andis ravi ¾ juhtudest positiivseid tulemusi, kuid me jätkame palju ulatuslikuma uuringuga,” ütles ta. 

CROHNI TÕBI JA VÄLJAVAATED SELLE RAVIKS TÜVIRAKUTERAAPIA ABIL

Euroopa raviasutustes on juba võimalik Crohni tõbe ravida tüvirakuravimiga. Praegu on see ravimeetod kättesaadav patsientidele, kellele standardravi ei ole aidanud ning fistulid on tekkinud. Edasise arenguna loodavad arstid, et tüvirakuravi saab rakendada kiiremini ja nii vältida tüsistuste teket. 

Inimeste jaoks, kellel on Crohni tõbi ning kelle sümptomeid ravimid ei leevenda, võib tüvirakuteraapia olla uus võimalus. See arenev ravimeetod on Crohni tõve puhul Euroopas kasutamiseks heaks kiidetud. Praegu on tüvirakuravi kõige tõhusam perianaalsete fistulite ravis, kuid lähitulevikus võib see osutuda päästerõngaks kõikidele raskesti ravitavat Crohni tõbe põdevatele inimestele.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Crohni tõve sümptomid sõltuvad haiguse raskusastmest ning võivad periooditi leeveneda ning ägeneda. Peamised sümptomid on:
* kõhulahtisus;
* kehakaalu langus;
* veri väljaheites;
* väsimus;
* kõhuvalu või krambid (sageli paremal pool alakõhus);
* väike palavik;
* isutus;
* valulikkus roojamisel.

Ei ole kindlaks tehtud, et ükski toit suurendaks Crohni tõvesse haigestumise riski. Crohni tõve puhul on oluline järgida tasakaalustatud toitumist ning aktiivset eluviisi. Suitsetamine on väga kahjulik!

Süüa tuleb mõõdukalt ja regulaarselt. Kõhulahtisuse korral on väga oluline tarbida piisavalt vedelikku.

Sümptomite nõrgenemise perioodil saab üldiselt toituda tavapäraselt, pidades siiski silmas tervislikku toitumist.

Toitumissoovitused on üldiselt individuaalsed. Sõltuvalt patsiendist võivad sümptomeid esile kutsuda erinevad toidud, neid tuleb sümptomite ägenemisel kindlasti vältida.