hambasäsi tüvirakud

HAMBASÄSI TÜVIRAKUD

Hambasäsi tüvirakud paiknevad hamba keskel olevas pehmes sidekoes ehk hambasäsis. Need tüvirakud on multipotentsed – neil on võime areneda ja diferentseeruda erinevate kudede rakkudeks, nagu näiteks luu-, kõhre- ja närvirakkudeks. Lisaks on neil immuunsust reguleeriv funktsioon ja eneseuuendusvõime. 

Hambasäsi sisaldab sarnaselt näbaväädikoele mesenhümaalseid (MSC – Mesenchymal Stem Cells) ehk koeloomelisi tüvirakke. Kui sünnituse ajal ei ole nabaväädikoe tüvirakke kogutud, siis on hambasäsi selleks samuti ideaalne võimalus. Hambasäsi tüvirakkudel on väga suur regeneratiivne potentsiaal ning kiire paljunemisvõime. 

Kliinilised uuringud koeloomeliste tüvirakkudega jätkuvalt käivad, kuid juba praegu on ette näidata paljutõotavaid tulemusi südame–, kõhre–, närvi– ja paljude teiste haiguste ning traumade ravis. Need tüvirakud suudavad taastada ja uuendada kahjustatud kudesid ja organeid. Mõned näited haigustest, mida spetsiaalsetes tüvirakukliinikutes ravitakse: 

  • Alzheimeri tõbi;
  • HIV; 
  • ajuhalvatus;
  • 1. ja 2. tüüpi diabeet;
  • autism;
  • insult;
  • reumatoidartriit;
  • kardiomüopaatia;
  • maksatsirroos;
  • seljaaju kahjustus;
  • Crohni tõbi.

HAMBASÄSI TÜVIRAKUD – KOGUMINE

Hamba tüvirakke saab koguda põhimõtteliselt kogu inimese eluea jooksul, kuid seejuures tuleb meeles pidada, et mida nooremas eas on rakud kogutud, seda elujõulisemad ja paljunemisvõimelisemad nad on. Lisaks on oluline teada, et hambasäsi tüvirakke võetakse ainult tervetest, plommimata ja kaarieseta hammaste säsist.

Tüvirakke saab võtta hambasäsist pärast hamba väljakukkumist või väljatõmbamist.

Ideaalseks tüvirakkude allikaks on näiteks laste piimahambad, mis niikuinii varem või hiljem ära tulevad.

Coverlayer

Täiskasvanute puhul saab kasutada selleks tarkusehammast või muud hammast, mis eemaldatakse ortodontilise ravi käigus.

Tüvirakkude saamiseks sobivad kõik hambad. Kui aga on valida (näiteks laste piimahammaste puhul), siis on soovitav võtta üks hammas kuue ülemise või alumise esihamba hulgast.

Tüvirakkude säilitamine on erakordse väärtusega võimalus saada tulevikus osa väga kiiresti arenevast personaalsest meditsiinist. Ainult isiklikud tüvirakud sobivad inimesele täiuslikult ning oma genoomist lähtuv ravi on organismile kõige loomulikum. 

Hambasäsi tüvirakkude säilitamine

  1. Võta meiega ühendust. Meie nõustaja räägib sulle lähemalt hambasäsi tüvirakkudest, nende säilitamisest ja vastab sinu küsimustele. 
  2. Sõlmi leping. Teenuse tellimiseks tuleb sõlmida kolmepoolne leping perekonna, tüvirakupanga (Future Health Biobank) ja kohapealse esinduse (Elumus / Future Health Solutions OÜ) vahel.
  3. Pärast lepingu sõlmimist toimetame sulle kogumiskomplekti koos täpsete juhistega hamba kogumiseks. 
  4. Kogu hammas. Hammas tuleb võimalikult ruttu pärast eemaldumist või eemaldamist koguda ja pakendada vastavalt kogumiskomplektis olevatele juhistele.
  5. Lase võtta lapse vereproov. Veenivere proov tuleb võtta soovitatavalt samal päeval, kuid vähemalt seitsme päeva jooksul pärast hamba eemaldumist. 
  6. Testid võtavad aega ligikaudu 7 nädalat ning kui need on lõpule viidud ja proovid vastavad nõuetele, väljastame sulle sertifikaadi. 
  7. Tüvirakud hoiustatakse. Tüvirakud külmutatakse ja hoiustatakse rakupangas sõlmitud lepingu kohaselt 25 aastat. Hiljem on võimalik lepingut pikendada.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Protsess on väga lihtne. Toimetame teile spetsiaalse kogumiskomplekti, mis tasub tellida siis, kui lapsel hakkab hammas liikuma. Kui hammas välja kukub, pange see komplektis asuvasse konteinerisse. Seejärel kutsuge kuller, kes toob kogumiskomplekti meie laborisse. Proovid töödeldakse ja nende kvaliteeti kontrollitakse. Kui kõik testid on edukad, pannakse hambasäsi tüvirakud aastakümneteks panka säilima.

Kasutada võib mistahes hammast, kuid võimalusel soovitame saata ühe eesmistest piimahammastest. Neid on 12 – ülal kuus ja all kuus.

Lisaks lapse piimahambale on Future Healthi Biopank edukalt eraldanud tüvirakke ka täiskasvanu hambast. Säilitamiseks sobib täiesti terve hammas, näiteks mõni ortodontilise ravi käigus eemaldada plaanitav hammas, aga ka tarkusehammas.

Tavaliselt piisab ühest hambast. Kui ühest hambast ei saada kvaliteetseid tüvirakke, saab protsessi ilma lisatasuta korrata. Lisahammast saab saata maksimaalselt kaks korda.

Tänaseks on meie rakupank väljastanud 26 hambasäsi tüvirakuproovi, et ravida või leevendada selliseid haiguseid ja seisundeid nagu autism, diabeet, suulaelõhe jne. Hambasäsi tüvirakke on ka väljastatud kosmetoloogiliseks raviks.

Hambasäsi tüvirakkude säilitamine algab lapselt väljalangenud piimahamba kogumisest, mida töödeldakse laboris ja säilitatakse tüvirakupangas. Neid rakke saab edaspidi vajadusel kasutada raviks. Kõik proovid säilitatakse privaatselt – teie lapse tüvirakke kasutatakse ainult tema enda või pereliikme ravivajaduse korral.