nabaväädi tüvirakud

NABAVÄÄDI TÜVIRAKUD

Nabaväädiveri ning nabaväädikude on rikkalikud tüvirakkude allikad. Nabaväädiveri sisaldab rohkelt hematopoeetilisi (HSC – Hematopoietic Stem Cells) ehk vereloomelisi tüvirakke ning nabaväädikude mesenhümaalseid (MSC – Mesenchymal Stem Cells) ehk koeloomelisi tüvirakke.

Vereloomelised tüvirakud suudavad moodustada uusi vererakke: punaliblesid (kannavad organismile hapnikku), vereliistakuid (aitavad peatada verejooksu) ning valgeliblesid (võitlevad infektsioonide vastu). Vereloomelisi tüvirakke kasutatakse ligi 100 haiguse (eelkõige vere- ja immuunhaiguste) standardraviks. Mõned näited haigustest, mida ravitakse nabaväädivere tüvirakkudega: 

  • verevähi erinevad vormid (leukeemiad, lümfoomid);
  • Krabbe tõbi;
  • Hurleri sündroom;
  • kasvajad, sh neuroblastoom;
  • aneemiad, sh Fancon’i aneemia;
  • äge kombineeritud immuunpuudulikkus (SCID);
  • luuüdi vähkkasvajad, nagu müeloom
  • talasseemia.

Koeloomelisi tüvirakke kasutatakse laialdaselt kliinilistes uuringutes. Nende kohta on ette näidata tõhusaid tulemusi südame–, kõhre–, närvi– ning paljude teiste haiguste ja traumade ravis. Nabaväädikoes sisalduvad koeloomelised tüvirakud suudavad taastada ja uuendada kahjustatud kudesid ja organeid. Mõned näited haigustest, mida spetsiaalsetes tüvirakukliinikutes ravitakse: 

  • Alzheimeri tõbi;
  • HIV; 
  • ajuhalvatus;
  • 1. ja 2. tüüpi diabeet;
  • autism;
  • insult;
  • reumatoidartriit;
  • kardiomüopaatia;
  • maksatsirroos;
  • seljaaju kahjustus;
  • Crohni tõbi.

Nabaväädi tüvirakud – millal koguda?

Nabaväädi tüvirakke saab koguda vaid lapse sünni hetkel. Protseduur on lihtne – see ei põhjusta valu või ebamugavust ei emale ega lapsele. Kohe pärast sünnitust võtab vastava koolituse läbinud ämmaemand nabaväädivere ja koe proovid ning paneb need kogumiskomplekti, mis saadetakse kulleriga rakupanka. Pangas rakud testitakse ja kontrollitakse ning kui rakuproovid vastavad kõikidele kvaliteedinõuetele, lähevad need aastakümneteks külmsäilitamisele.

Tüvirakkude säilitamine on erakordse väärtusega võimalus saada tulevikus osa väga kiiresti arenevast personaalsest meditsiinist. Ainult isiklikud tüvirakud sobivad inimesele täiuslikult ning oma genoomist lähtuv ravi on organismile kõige loomulikum.

Coverlayer nabaväädikoe tüvirakud

Nabaväädivere ja nabaväädikoe tüvirakkude säilitamine 

  1. Võta meiega ühendust. Meie nõustaja räägib sulle lähemalt, mis on nabaväädi tüvirakud, nende säilitamisest ja vastab sinu küsimustele. 
  2. Sõlmi leping. Teenuse tellimiseks tuleb sõlmida kolmepoolne leping perekonna, tüvirakupanga (Future Health Biobank) ja kohapealse esinduse (Elumus / Future Health Solutions OÜ) vahel.
  3. Seejärel toimetame nimelise kogumiskomplekti Ida-Tallinna Keskhaigla sünnitusosakonda ning saadame sulle selle kohta kinnitava e-maili.
  4. Sünnituse järgselt kogub ämmaemand kogu vajaliku materjali, mis saadetakse kulleriga laborisse.
  5. Tulemused. Ligikaudu 7 päeva pärast sünnitust saadab labor info nabaväädivere tüvirakkude kvaliteedi kohta ning teavitame sind tulemustest. Nabaväädikoe ja kõik muud testid võtavad aega ligikaudu 7 nädalat. Kui proovid vastavad nõuetele, väljastame sulle sertifikaadi. 
  6. Nabaväädi tüvirakud hoiustatakse. Tüvirakud külmutatakse ja hoiustatakse rakupangas sõlmitud lepingu kohaselt 25 aastat. Hiljem on võimalik lepingut pikendada.

KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED

Eestis on praegu vaid üks haigla, kus saab võtta nabaväädi ehk nabanööri materjali – Ida-Tallinna Keskhaigla.

Haiglal on vajalik litsents ning sealsed ämmaemandad on saanud väljaõppe ja tunnistuse, et protseduuri teostada.

Nabaväädi tüvirakke saab võtta vaid ühe korra elus lapse sünnihetkel. Kui on soov nabaväädi tüvirakud koguda, tuleks vastav otsus  langetada juba pereplaneerimise faasis või raseduse jooksul.

Nabaväädi proovid võetakse pärast lapse sündi. See ei põhjusta valu, ebameeldivust ega ole ema või lapse jaoks kuidagi riskantne. Protseduur on lihtne ja kiire ning enamasti ema ei märkagi, kui see juba tehtud saab.

Jah, proove saab edukalt võtta ka keisrilõike korral.

Tüvirakke saab võtta ka nabaväädi hilisema klammerdamise korral. Sulgemine umbes kolm minutit pärast nabaväädi pulsatsiooni ei mõjuta eriti nabaväädivere kogumist. Verd saadakse tõenäoliselt vähem, kuid kõige olulisem on selle kvaliteet, mitte kogus.

Ravi nabaväädi mesenhümaalsete tüvirakkudega ei kuulu veel standardravi nimekirja, kuid juba on paljusid haigusi võimalik ravida spetsiaalsetes eksperimentaalset tüvirakuravi pakkuvates kliinikutes. Mesenhümaalseid tüvirakke kasutatakse  teaduslike uuringute raames. Käimas on üle 1300 kliinilise uuringu 300 diagnoosi kohta, millest paljud on juba lõpusirgel ning kus on nähtud väga häid tulemusi. Tänu sellele teame juba praegu, et  tüvirakkude kasutamisest ajuvigastuse, diabeedi, südamehaiguste ja paljude teiste haiguste korral on saamas reaalsus. Juba varasemate hinnangute kohaselt saab üks inimene kolmest tüvirakkudel põhinevatest regeneratiivsetest ravimeetoditest abi.¹

¹ Harris DT, Badowski M, Ahmad N and Gaballa MA. (2007), The potential of cord blood stem cells for use in regenerative medicine, Expert Opin Biol Ther., 7(9): 1311-1322.