Küsimused nabaväädi tüvirakkude kohta

Eestis on praegu vaid üks haigla, kus saab võtta nabaväädi ehk nabanööri materjali – Ida-Tallinna Keskhaigla.

Haiglal on vajalik litsents ning sealsed ämmaemandad on saanud väljaõppe ja tunnistuse, et protseduuri teostada.

Nabaväädi tüvirakke saab võtta vaid ühe korra elus lapse sünnihetkel. Vastav otsus tuleks langetada pereplaneerimise faasis või raseduse jooksul.

Nabaväädi proovid võetakse pärast lapse sündi. See ei põhjusta valu, ebameeldivust ega ole ema või lapse jaoks kuidagi riskantne. Protseduur on lihtne ja kiire ning enamasti ema ei märkagi, kui see juba tehtud saab.

Jah, proove saab edukalt võtta ka keisrilõike korral.

Tüvirakke saab võtta ka nabaväädi hilisema klammerdamise korral. Sulgemine umbes kolm minutit pärast nabaväädi pulsatsiooni ei mõjuta eriti nabaväädivere kogumist. Verd saadakse tõenäoliselt vähem, kuid kõige olulisem on selle kvaliteet, mitte kogus.

Kogu maailmas on säilitamisel üle miljoni nabaväädivere proovi. Vanemad on langetanud selle otsuse erinevatel põhjustel. Enamasti soovitakse kindlustada oma lapse tervist tulevikus, sest ka täiesti tervetel vanematel võib sündida mõne haigusega laps. Samamoodi võib haigus ilmneda elu jooksul. Väga paljude haiguste korral on ravi oma isiklike tüvirakkudega kõige tõhusam.

Enamasti soovivad vanemad tagada lapsele vajadusel korral loomuliku ja individuaalse ravi võimaluse. Siiski võib välja tuua mõned levinumad põhjused:

– Haigused perekonnas. Näiteks on peres või suguvõsas esinenud eluohtlikke haigusi: verehaigused, vähk, diabeet, immuun- või ainevahetushäired jne.

– Teiste pereliikmete jaoks. Abi on vajanud õde, vend või vanem ise. Isiklikud rakud sobivad lapsele endale 100%, õele-vennale tõenäosusega 1:4 ning vanematele 1:6.

– Doonormunaraku või seemnerakkude adopteerimine. Doonormunaraku või -seemnerakkude kasutamisel ei pruugi vanemad teada lapse bioloogilisi vanemaid. Paljud lapsevanemad näevad isiklike tüvirakkude säilitamises unikaalset võimalust, kuidas tagada oma lapsele ravivajaduse korral sajaprotsendiline sobivus.

– Kiire kättesaadavus: ravivajaduse korral saab individuaalselt säilitatud tüvirakud kätte kohe ja lisakuludeta. Riiklikust pangast võib sobiva proovi leidmine võtta aega nädalaid, kui mitte kuid. Samuti on see kulukas. Isiklikud, sobivad ja kiiresti kättesaadavad rakud annavad vanematele oma lapse tervise küsimustes kindlus- ja turvatunde.

Ravi nabaväädi mesenhümaalsete tüvirakkudega ei kuulu veel standardravi nimekirja, kuid juba on paljusid haigusi võimalik ravida spetsiaalsetes eksperimentaalset tüvirakuravi pakkuvates kliinikutes. Mesenhümaalseid tüvirakke kasutatakse  teaduslike uuringute raames. Käimas on üle 1300 kliinilise uuringu 300 diagnoosi kohta, millest paljud on juba lõpusirgel ning kus on nähtud väga häid tulemusi. Tänu sellele teame juba praegu, et  tüvirakkude kasutamisest ajuvigastuse, diabeedi, südamehaiguste ja paljude teiste haiguste korral on saamas reaalsus. Juba varasemate hinnangute kohaselt saab üks inimene kolmest tüvirakkudel põhinevatest regeneratiivsetest ravimeetoditest abi.¹

¹ Harris DT, Badowski M, Ahmad N and Gaballa MA. (2007), The potential of cord blood stem cells for use in regenerative medicine, Expert Opin Biol Ther., 7(9): 1311-1322.

Eestis saab tüvirakke hankida, kuid mitte säilitada. Rakupanga loomine Eestis ei ole mõistlik. Nimelt, väheste inimeste tüvirakkude töötlemine ja säilitamine ei taga piisavat oskustaset. Samuti ei kata see kulutusi, mida tuleb jätkuvalt rakkude turavaliseks aastakümnetepikkuseks säilitamiseks teha. See aga tähendab puudujääki kvaliteedis. Maailmatasemel panga loomiseks, kus oleks 24/7 jälgimissüsteem ja vajalikud garantiid, ei piisaks isegi Baltimaadest – see oleks lihtsalt ebamõistlikult kallis. Seetõttu tuleb hoolikalt valida, millises pangas lapse tüvirakke säilitada. ELUMUS pakub võimalust sünnitada Eestis, kuid saata rakud Inglismaale Future Health Biopanka.

Future Health Biobank garanteerib maksimaalse turvalisuse. Et probleeme ennetada, on olemas mitmekordsed turvasüsteemid. Näiteks elektrikatkestuse korral lülitub automaatselt sisse järgmine või ülejärgmine kaitsesüsteem, mis kindlustab rakkudele stabiilse keskkonna. Panka jälgib 24/7 kõrgetasemeline seiresüsteem. Future Health Biobank on ka ainus tüvirakupank, kellel on kaks laborit ja säilituspanka – üks UKs ja teine Šveitsis. Kui ühes riigis peaks tekkima mingigi oht, transporditakse rakud teise riiki. Future Health Biobank on ka maailma akrediteerituim tüvirakupank – sealsed rakkude töötlemise ja külmutamise meetodid on kõrgel tasemel ja kõiki protseduure kontrollitakse väga rangelt.

Hind sõltub sellest, kas vanem soovib säilitada vaid nabaväädivere või ka nabaväädikoe tüvirakke. Pakettide hinnad algavad natuke vähem kui kahest poolest tuhandest eurost. Hinnas sisaldub rakkude võtmine, panka saatmine, kontrollimine, eraldamine, külmutamine ja säilitamine 25 aastat. Rohkem infot saab meie nõustajatelt, kes aitavad välja valida sobiva teenuse. Pakume erinevaid maksevõimalusi.

Küsimused hambasäsi tüvirakkude kohta

Hambasäsi tüvirakud on spetsiaalsed rakud, mida saab hamba keskel asuvast pehmest koest – säsist. Neid rakke tuntakse mesenhümaalsete tüvirakkudena (MSC). Eriti rikkalikult on neid piimahambas. Et saada tüvirakke, tuleb oodata kuni hammas ise loomulikul teel eemaldub. Tüvirakke on ka täiskasvanu hambas, ent selle peab tavaliselt välja tõmbama hambaarst. Sellised tüvirakud ravivad haigusi ning taastavad kehas eri tüüpi kudesid, näiteks lihaseid, närve, luid ja kõhre.

Hambasäsi tüvirakkude säilitamine algab lapselt väljalangenud piimahamba kogumisest, mida töödeldakse laboris ja säilitatakse tüvirakupangas. Neid rakke saab edaspidi vajadusel kasutada raviks. Kõik proovid säilitatakse privaatselt – teie lapse tüvirakke kasutatakse ainult tal endal või pereliikmel.

Tüvirakke, sealhulgas hambasäsi tüvirakke kasutatakse arvukates teaduslikes uuringutes üle maailma. Üle tuhande uuringu maailmas on näidanud hamba tüvirakkude eeliseid mitmesuguste haiguste ravis, näiteks lihasdüstroofia, neurogeneratiivsed haigused, artriit, silmahaigused jne, samuti erinevate organite ravis, näiteks süda, neerud ja maks.

Nabaväädiveres leiduvaid hematopoeetilisi tüvirakke tuntakse vereloome tüvirakkudena. Neil on võime uuendada inimkeha vererakke ja ravida autoimmuunhaigusi. Hambasäsis on aga mesenhümaalsed tüvirakud, mis taastavad ja uuendavad luu-, kõhre-, lihas- ja muud tüüpi koerakke. Nendega saab ravida näiteks lülisambavigastusi, südamehaiguseid, artriiti, erinevaid traumasid jne.

Protsess on väga lihtne. Toimetame teile spetsiaalse kogumiskomplekti, mis tasub tellida siis, kui lapsel hakkab hammas liikuma. Kui hammas välja kukub, pange see komplektis asuvasse konteinerisse. Seejärel kutsuge kuller, kes toob kogumiskomplekti meie laborisse. Proovid töödeldakse ja nende kvaliteeti kontrollitakse. Kui kõik testid on edukad, pannakse tüvirakud aastakümneteks panka säilima.

Kasutada võib mistahes hammast, kuid võimalusel soovitame saata ühe eesmistest piimahammastest. Neid on 12 – ülal kuus ja all kuus.

Lisaks lapse piimahambale on Future Healthi Biopank edukalt eraldanud tüvirakke ka täiskasvanu hambast. Säilitamiseks sobib täiesti terve hammas, näiteks mõni ortodontilise ravi käigus eemaldada plaanitav hammas, aga ka tarkusehammas.

Tavaliselt piisab ühest hambast. Kui ühest hambast ei saada kvaliteetseid tüvirakke, saab protsessi ilma lisatasuta korrata. Lisahammast saab saata maksimaalselt kaks korda. Seni oleme kvaliteetsed tüvirakud saanud kätte esimese korraga.

Tüvirakuteraapia on tõhus ja kiirelt arenev meetod nii transplantatsioonis kui ka regeneratiivses meditsiinis. Näiteks 2008. aastal siirdati hinnanguliselt vereloome tüvirakke ühele alla 70aastasele inimesele kahesajast ¹. Hinnati, et ühte inimest kolmest aitavad tüvirakkudel põhinevad regeneratiivsed ravimeetodid ². Tüvirakkude uuringud ja metoodikad arenevad hämmastava kiirusega ning tõenäoliselt saab sellest peagi igapäevane ravimeetod.

¹ Nietfeld, JJ., Pasquini, MC., Logan, Br., Verter, F. and Horowitz, MM. (2008), Lifetime Probabilities of Hematopoietic Stem Cell Transplantation, U.S. Biology of Blood and Marrow Transplantation, 14: 316-322 2

² Harris DT, Badowski M, Ahmad N and Gaballa MA. (2007), The potential of cord blood stem cells for use in regenerative medicine, Expert Opin Biol Ther., 7(9): 1311-1322.

 

Tänaseks on meie rakupank väljastanud 26 hambasäsi tüvirakuproovi, et ravida või leevendada selliseid haiguseid ja seisundeid nagu autism, diabeet jne.