Mesenhümaalsed tüvirakud: 9 ravivat omadust
Meie keha koosneb erinevatest rakkudest: vererakud, närvirakud, ajurakud jne. Neil kõigil on oma kindel struktuur ja roll. Samas leidub inimese organismis ka selliseid rakke, millel spetsiifiline funktsioon puudub – need on tüvirakud. Kuid neil rakkudel on võime paljuneda ja areneda mistahes muuks rakuks, mida organism parasjagu vajab.
Kuigi tüvirakud on algsed rakud, eristatakse kahte tüüpi rakke: hematopoeetilised ehk vereloomelised tüvirakud (HSC-d) ja mesenhümaalsed ehk koeloomelised tüvirakud (MSC-d).
Millised on need mesenhümaalsete tüvirakkude omadused, tänu millele on need suutelised ravima keerulisi ja ka seni ravimatuid haigusi?
Koeloomelised tüvirakud suudavad näiteks vähendada valu ja põletikku
I Ränne sihtkohta (Homing)
Inglise keeles kasutatakse sõna “Homing” ehk “Kojuminek”. Nimelt on MSC-d suutelised ära tundma, kus kahjustus või haigus kehas paikneb ning liikuma just sinna ja avaldama seal ravivat toimet.
II Võime taastada kudesid
Mesenhümaalsetel tüvirakkudel on võime paljuneda ja diferentseeruda – st areneda spetsiifilise koe rakkudeks, nagu luu-, kõhre-, närvi- või muu koe rakkudeks. Tänu sellele on need võimelised kahjustunud kudesid parandama või taastama.
Seetõttu on neil rakkudel palju potentsiaalseid rakendusi. Näiteks võivad mesenhümaalsed tüvirakud taastada luid ning kõhresid, mis muudab ravitavaks sellised seisundid nagu osteoartriit ja luumurrud. Tänu võimele taastada närvikude, on võimalik ravida isegi seljaaju vigastusi. Tänu naha ja pehmete kudede taastamisvõimele saab neid kasutada raskete põletuste ja krooniliste haavade ravimisel.
III Põletikuvastane toime
MSC-d toimivad põletikuvastaselt nii süsteemse kui ka lokaalse põletiku korral: need vähendavad põletikku tekitavate ainete (tsütokiinide) hulka ja suurendavad põletikuvastaste ainete hulka. Oluline on, et mesenhümaalsed tüvirakud aitavad reguleerida ka immuunreaktsiooni tugevust põletikule – see ei tohi olla liiga tugev ega liiga nõrk. Lisaks toodavad antioksüdante, mis aitavad neutraliseerida vabu radikaale ja vähendada seeläbi oksüdatiivset stressi.
Mitmesuguste põletikuliste seisundite ravimisel on MSC-d juba häid tulemusi näidanud. Näiteks saab neid kasutada põletikulise soolehaiguse, artriidi, kopsuhaiguste ja muude põletikuliste haiguste ravis. Autismi korral vähendavad mesenhümaalsed tüvirakud põletikku ajus, mis loob eeldused edasisele paranemisele.
Tüvirakkude põletikku vähendavale toimele saab loota isegi nii tõsise seisundi korral, nagu seda on veremürgitus ehk sepsis.
IV Angiogeneesi soodustamine
Angiogenees on uute kapillaaride teke olemasolevate veresoonte seina endoteelirakkudest. See on ülioluline haavade paranemisel, elundite taastumisel ning isheemiliste seisundite ravis. Uuringud on näidanud, et MSC-d eritavad spetsiifilisi kasvufaktoreid, angiogeenseid tsütokiine ja muid aineid, mis stimuleerivad uute veresoonte tekkimist. Nii aitavad MSC-d parandada haavu ja haavandeid (näiteks isegi diabeetilist jalahaavandit). Uute veresoonte väljaarenemine on väga oluline südameinfarkti korral, kuid ka paljude muude haiguste korral, sest igasuguse ravitulemuse saavutamiseks peavad taastatud koed saama piisavalt toitaineid ja hapnikku – selle eelduseks on aga hästi toimiv verevarustus.
V Immunomodulatsioon
Immunomodulisatsioon tähendab immuunsüsteemi reguleerimist (elavdamist või pärssimist) vastavalt vajadusele. Mesenhümaalsed tüvirakud suudavad mõjutada immuunsüsteemi T-rakkude ja B-rakkude aktiivsust ning käitumist. Seda saab rakendada autoimmuunhaiguste ravis.
Autoimmuunhaigused tekivad siis, kui immuunsüsteem asub ekslikult organismi enda kudesid ründama. MSC-d aitavad sobimatuid immunreaktsioone pärssida, hoides ära põletikke ning koekahjustusi. Mesenhümaalsete tüvirakkude immunomodulatiivset toimet on võimalik kasutada selliste haiguste nagu reumatoidartriit, hulgiskleroos ja luupus ravimisel.
VI Apoptoosi vältimine
Apoptoos ehk raku kontrollitud surm käivitatakse raku enda poolt ning see võib olla vajalik organismi kui terviku seisukohast. Samas on olukordi, kus see on seotud haiguslike seisunditega ning pole kaugeltki kasulik. Näiteks ajurabanduse või südameinfarkti tagajärjel tekkivad kahjustused ongi seotud sellega, et kudede varustatus vere ja hapnikuga on häiritud ning see käivitab rakkude apoptoosi.
Siin aitavad mesenhümaalsed tüvirakud, sest need reguleerivad apoptootilisi ja pro-apoptootilisi valke ning mitokondrite tegevust, takistades sellega rakusurma. MSC-d loovad paranemiseks ja taastumiseks soodsa keskkonna: ehitavad üles uue koe ning samal ajal väldivad uute rakkude hävimist.
VII Mikroobivastane toime
MSC-d on varustatud sisemise bakterite tapmismehhanismiga, eritades antimikroobseid peptiide. Need tõenäoliselt lõhuvad bakterite membraane ja aitavad kaasa bakterite väljutamisele.
VIII Närvikoe kaitse
Närvikoe kahjustuste korral stimuleerivad mesenhümaalsed tüvirakud ajukoe ülesehitust, kuid lisaks eritavad ka neurotroofilisi (närve kaitsvaid) faktoreid, toetades nii närvirakkude ellujäämist. See loob võimaluse nende kasutamiseks mitmesuguste neurodegeneratiivsete haiguste, nagu näiteks Parkinsoni tõbi, Alzheimeri tõbi ja hulgiskleroos ravis, samuti emaüsas või sünnituse ajal tekkinud ajukahjustuste raviks.
Lisaks on kindlaks tehtud, et mesenhümaalsed tüvirakud vähendavad reaktiivsete hapnikuühendite (ROS) produktsiooni. Nende osakeste tootmine suureneb närvikoe kahjustusel ja nii suureneb oksüdatiivne stress ajus. Oksüdatiivset stressi peetakse üha enam Alzheimeri tõve peamiseks soodustajaks, eriti haiguse varases staadiumis. Uuringutes leiti veel, et võrreldes luuüdist, rasvkoest või nabaväädist pärit MSC-dega, on just hambasäsi tüvirakud need, mis vähendavad ROS-i kõige tõhusamalt. Uuringus tõdeti ka seda, et nooremas eas võetud tüvirakkudega saavutati parem toime.
IX Antifibrootiline toime
Fibroos on haiguslik protsess, mida iseloomustab kiulise sidekoe liigne kogunemine elunditesse ning kudedesse. See võib mõjutada erinevaid organeid, sealhulgas maksa, kopse, südant ja neerusid – kude armistub ning vastava organi funktsioon häirub. Tagajärjeks on väga rasked seisundid nagu maksatsirroos, kopsufibroos või krooniline neeruhaigus. MSC-d on näidanud head toimet maksatsirroosi ja kopsufibroosi ravis. Need mõjutavad fibroosi kompleksselt läbi mitme keerulise toimemehhanismi. Mesenhümaalsed tüvirakud suudavad kahjulikku fibrootilist protsessi mitte ainult takistada, vaid ka selle tagajärjel tekkinud kudede kahjustusi parandada.
ISIKLIKUD MESENHÜMAALSED TÜVIRAKUD TASUB SÄILITADA
Mesenhümaalsetel tüvirakkudel on tulevikumeditsiinis suur potentsiaal. Neil on laialdaselt võimalikke rakendusi ning jätkuva teadustöö tulemusena hakatakse tüvirakuravi üha rohkem kasutama.
Seda perspektiivi silmas pidades on isiklike tüvirakkude säilitamine hindamatu väärtusega investeering – säilitatud tüvirakud võivad nii mõnegi raske haiguse korral osutuda elupäästjaks.
Mesenhümaalseid tüvirakke saab nabaväädikoest vahetult pärast sünnitust, hambasäsist (piimahammaste väljakukkumisel või täiskasvanutel näiteks tarkusehamba eemaldamisel), luuüdist ja rasvkoest. Kogutud tüvirakud töödeldakse, külmutatakse ja säilitatakse madalal temperatuuril tüvirakupangas. Niipea kui neid peaks raviks vaja olema, saab tüvirakud pangast kiiresti kätte.